چگونه یک هویت تجاری موفق داشه باشم

چگونه یک هویت تجاری موفق داشه باشم
1398/10/12 0 پیام pages طراحی سایت پوشش

مطالب این مقاله:

- تعریفی کلی از هویت تجاری(برند)

- نام تجاری چیست؟

- چطور یک هویت تجاری برای خود تعریف کنیم؟

- راهکارهای برای نام تجاری موفق

تعریفی کلی از هویت تجاری(برند)

با شنیدن نام محصولات مختلف به سرعت نام برندهای مختلفی نیز در ذهن مان نقش می بندند.برای مثال وقتی صحبت از کفش می شود به سرت نام تجاری نایک یا آدیداس در ذهنمان نقش میبندد.اتفاقی که در ذهن شما رخ می‌دهد، یکی از نتایجبرندینگ است. شرکت‌های موفقِ فعال در حوزه های گوناگون، با ایجاد هویت تجاری ارتباط عمیقی با مخاطبان برقرار می کنند .

هویت تجاری نقش بزرگی در بازاریابی ایفا می‌کند؛ زیرا مشتریان، کسب‌وکار شما را با آن می‌شناسند. بنابراین ساخت هویت تجاری بسیار مهم است تا بتوانید با مشتریان خود ارتباط برقرار کنید.

ساخت هویت تجاری سخت به‌نظر می‌رسد امّا نگران نباشید در این راه ما شما را کمک خواهیم کرد. در این مقاله، جنبه‌های مختلف ساخت هویت تجاری را بررسی می‌کنیم و راهکارهایی را برای ارتقاء آن ارائه می‌دهیم.

نام تجاری چیست؟

یک نام تجاری مجموعه‌ای از انتظارات، خاطرات، داستان‌ها و روابطی است که به اتفاق یکدیگر ، منجر به تصمیم مصرف‌کننده برای انتخاب یک محصول یا خدمات می‌شود.

هویت برند یک حالت منسجم از کلیه عوامل بصری و کلامی (و البته احساسی) است که عبارتند از : بسته بندی، پیام ها، پروژه‌های دیجیتال، رایحه، رنگ و غیر

چطور یک هویت تجاری برای خود تعریف کنیم؟


چند گام عملی در فرآیند ساخت یک هویت نام تجاری وجود دارد، اما قبل از شروع باید یکسری مفاهیم را برای خودتان تفهیم کنید. هدف از این کارها این است که بتوانید ظاهر و باطن برند خودتان را شناخته و آن را برای خود و مجموعه تان تبیین کنید. بدین ترتیب قادر به ساخت یک نام تجاری قوی با هویت روشن خواهید بود. چرا که هم به وضوح می دانید کسب و کار شما دقیقا چه کاری انجام می‌دهد، و هم تصویری که مشتری دوست دارد از شما ببیند را ترسیم کرده اید.

مقاله ی پیشنهادی ما برای مطالعه ی شما

مارک تجاری چیست؟

 

 

راهکارهای برای نام تجاری موفق

۱ ـ مخاطبین خود را تعیین کنید

قبل از ساخت یک هویت تجاری که مشتریان آن را برای همیشه به‌خاطر داشته باشند باید تعیین کنید مخاطبین هدف شما چه کسانی هستند. مخاطبین هدف، به مشتریانی اشاره می‌کند که به‌احتمال زیاد محصولات و یا خدمات شما را خریداری می‌کنند.
برای مثال شما اگر صاحب رستوران هستید مسلما مشتریان شما کسانی هستند ه به غذا نیازز دارند یا اگر صاحب یک مجموعه لوازم آرایشی هستید بیشترین مشتریان شما آراییشگرها وبانوان هستندوکسانی که احتیاج به لوازم آرایشی دارند.
برای اینکه مخاطبان ومشتریان خود رابشناسید به این چند سوال پاسخ دهید 
برای این‌که بتوانید مشتریان خود را به‌درستی تعیین کنید باید به سؤالات زیر پاسخ دهید.


چند سال دارند؟


چه جنسیتی دارند؟


کجا زندگی می‌کنند؟


سطح تحصیلات آن‌ها چقدر است؟


ازدواج کرده‌اند؟ و یا بچه دارند؟


سطح درآمد آن‌ها چقدر است؟


زمانی که شما می‌دانید مخاطبین هدفتان چه کسانی هستند به‌راحتی می‌توانید با آن‌ها ارتباط برقرار کنید. در این صورت می‌توانید بر روی ساخت هویت تجاری خود تمرکز کنید و محتوای مرتبط با مخاطبین هدفتان تولید کنید.

 

۲ ـ محتوای تولیدی

زمانی که به این سوال ها پاسخ دادید ومتوجه شدید افراد مخاطب چه کسانی هستند می‌توانید درباره‌ی دردها و مشکلات آن‌ها و همچنین راه حل‌های پیشنهادی، محتوای مناسب تولید کنید.

۳ ـ انتخاب نام مناسب

پس از طی این دومرحله شما باید نام مناسب و زیبا وچشم گیری برای کسب وکار خود انتخاب کنید بر اساس تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۰ انجام شده است، مردم تمایل دارند نام تجاری از دو قسمت با تلفظ تقریباً یکسان تشکیل شده باشد،شما مجبور به پیروی از آن نیستید و می‌توانید هر نام خاص و منحصربه‌فردی را برای کسب‌وکار خود انتخاب کنید.

۴ ـ طراحی یک لوگوی به‌یادماندنی

پس از طی تمام این مراحل وانتخاب نام مناسب نوبت به لوگو که یکی از ارکان مهم وبصری در تجارت است باید برای خود لوگوی مناسب ،زیباو به یاد ماندنی داشته باشید برای مٍال وقتی حرف ازاسم شرکت نایک یا بنز و یا شرکت های دیگر می آید اولین چیزی که شما در خاطرتان می آید لوگوی آن شرکت یا آن فروشگاه است
یکی از ویژگی های مهم در یک لوگو  ساده و به دور از علامت‌های غیرقابل فهم است. این باعث می‌شود مردم ارتباط بهتری با لوگو و کسب‌وکار شما برقرار کنند.

۵ ـ انتقال احساسات با رنگ‌ها

یکی از عوامل مهم این است که احساسات خود را با رنگ بیان کنید ودانستن روانشناسی رنگ ها میتواند کمک شایانی به شما بکند.یک مطالعه به نام «تأثیر رنگ بر بازاریابی» نشان می‌دهد که تا ۹۰% قضاوت‌های ناگهانی که مردم درباره‌ی یک محصول انجام می‌دهند تنها بر اساس رنگ‌ها است نه عوامل دیگر.

ما در این جا چند رنگ را برای شما مثال می زنیم:

قرمز: عصبانیت، دست‌پاچگی، شور و شوق، اهمیت


نارنجی: بازیگوش، پرانرژی


سبز: تنفر، حسادت، طمع


آبی: آرامش، خجالت، ناراحتی، قابل‌اعتماد


زرد: شادی، دوستانه


صورتی: عشق، زنانگی


بنفش: لوکس، رمانتیک


سیاه: پیچیده، شیک


قهوه‌ای: خاکی، روستایی، قابل‌اعتماد


سفید: پاک، خالص، خونسرد

یک یا دو رنگ را انتخاب کنید تا رنگ‌های اصلی شما را تشکیل دهند. همچنین رنگ‌های ثانویه‌ی دیگری برای تکمیل کردن رنگ‌های اصلی انتخاب کنید.

 ۶ ـ کار بر روی ارزش‌های اصل

مهم تر از همه ی اینها ارزش های اصلی است که شما باید بیشتر از همه روی آن وقت بگذارید وآنهارا رعایت کنید واین ارزش ها عبارتند از صداقت، احترام و دوستی و...

برچسب ها :
درباره نویسنده
نظر دهید
نظر دهید