استزاتژی بازیاریابی دیجیتالی یعنی چه

استزاتژی بازیاریابی دیجیتالی یعنی چه
1398/10/15 0 پیام مقالات, pages طراحی سایت پوشش

چکیده:

گسترش و پیشرفت روز افزون تکنولوژی بخصوص در زمینه دیجیتال و اینترنت، این ضرورت را ایجاد نموده که تمام صاحبان کسب و کارها و اشخاص حقیقی و حقوقی به فکر خلق استراتژی و مدیریت بازاریابی دیجیتال باشند. اما بدون شک بدون داشتن تجربه و برنامه ای کامل و جامع در حوزه بازاریابی دیجیتال، هیچ ارتباط موثری بین صاحبان کسب و کار و مشتریان ایجاد نمی شود.

بازاریابی چیست؟(کوتاه ومختصر)

نجمن بازاریابی آمریکا (The American Marketing Association) آخرین تعریف از بازاریابی در سال 2013 را اینگونه تصویب نموده  است: ” بازاریابی، مجموعه­ ای از فعالیت ها و فرایندهای ایجاد، انتقال، ارسال و تبادل هر آنچه که برای مشتریان، ارباب رجوع، شرکای تجاری و در کل برای جامعه ارزشمند باشد، است.
بازاریابی یا همان مارکتینگ با یک ایده جدید یا یک محصول نوآورانه آغاز نمی­ شود، بلکه نقطه آغاز و پایان هر کسب و کاری بازاریابی است و محوریت بازاریابی را نیز مشتری (Customer) تشکیل می دهد.

در واقع فرآیند بازاریابی حتی قبل از آنکه مشتری وارد چرخه ی کسب و کار شود، آغاز می شود، نه زمانی که محصول آماده فروش است.
در پاسخ به اینکه بازاریابی چیست باید گفت بازاریابی فرایند مشتاق کردن مخاطبین به محصولات ویا خدمات است. این فرآیند با انجام تحقیقات بازار آغاز و با تحلیل رفتار مصرف کننده یا مشتریان، بهبود سفر مشتری، شناخت کامل خواسته ها و نیازهای بازار هدف، نگهداشت مشتریان، و افزایش سهم بازار ادامه خواهد داشت.

بازاریابی دیجیتال چیست؟

اجازه بدهید همین ابتدا یک تعریف ساده از بازاریابی دیجیتال ارائه بدهیم و پس از آن به صورت مفصل بازاریابی و به تبع آن بازاریابی دیجیتال را تشریح کنیم. بازاریابی دیجیتال به زبان ساده عبارت است از:
استفاده از ابزارهای دیجیتال (شامل موبایل، کامپیوتر، تبلت، لپ تاپ، و … ) جهت معرفی محصول، جذب مشتری، برند سازی و فروش را بازاریابی دیجیتال می گوییم.
بازاریابی دیجیتال نوعی از بازاریابی است که از طریق کانال‌های دیجیتال چه آنلاین و چه غیرآنلاین انجام می‌شود.
در این روش، از تمامی ظرفیت‌ها و کانال‌های ممکن و موجود در دنیای دیجیتال استفاده می‌شود تا اطلاعات به مشتری یا مصرف‌کننده رسانده شود.
پس اگر دقت بفرمایید، بازاریابی دیجتال محدود به اینترنت و یا رسانه‌های الکترونیکی نیست.
به بیان دیگر، بازاریابی دیجیتال از دو بخش یا دو فرآیند تشکیل شده است: فشار و کشش.
بخش فشار فرآیندی است که به مصرف‌کننده دسترسی ایجاد می‌کند و بر او تأثیر می‌گذارد. در مقابل بخش کشش فرآیندی است که شما انجام می‌دهید تا زمانی که مصرف‌کننده به دنبال شما گشت شما را بیابد.

نمونه‌هایی از ابزارها و روش‌های بازاریابی دیجیتال:

انواع ابزارهای دیجیتال

انواع رایانه‌ها
بیلبوردهای دیجیتال
تلویزیون‌های دیجیتال
موبایل‌ها و تبلت‌ها
پادکست‌ها
رادیو
تلویزیون‌های اینترنتی
وبسایت‌ها
ایمیل
نرم‌افزارهای پیام‌رسان و جمعی
بهینه‌سازی برای موتورهای جستجو
پیامک و پیام‌های نوشتاری
شبکه‌های مجازی
بنرهای مجازی و دیجیتال
ارتباطات بی‌سیم
پایگاه‌های داده

 

مقاله های پیشنهادی شرکت طراحی سایت پوشش

- تبلیغات اینترنتی چیست؟

- بازاریابی آنلاین برای کسب وکار شما (تعریف بازاریابی آنلاین)

- بهینه سازی سایت چیست؟

ویژگی یک شرکت تبلغاتی خوب چیست؟

آیا شما استراتژی های بازاریابی رامیدانید؟!

طبق گزارشی که در سال ۲۰۱۲ از برخی کشورها به دست آمده است این موضوع نشان داده شده که بیشتر شرکت‌ها و صاحبان صنایع برنامه‌های بازاریابی ندارند. اما امروز برخلاف سال‌های گذشته پیشرفت‌های بسیاری دیده می‌شود و حدود ۴۷ درصد از شرکت‌ها این برنامه را دارند که می‌توان در تصویر زیر این آمار را مشاهده کرد.
در اینجا می خواهیم نمونه از کمپین های بازاریابی را به شما معرفی کنیم:

استراتژی بازاریابی دیجیتالی چه تعریفی دارد؟

استراتژی بازاریابی دیجیتال اقداماتی است هماهنگ شده و در یک راستا که شما را به اهداف‌تان از طریق کانال‌های بازاریابی آنلاین و معمولا در دراز مدت می‌رساند. این کانال‌ها سه نوع  هستند؛


۱. رسانه‌های پولی : به آنها paid media می‌گویند؛ سایت‌ها و ا‌پلیکیشن‌ها و…که در ازای مبلغی یک بنر، یک رپورتاژ و یا یک هدف خاصی را برای شما به نمایش می‌گذارند؛


۲. رسانه‌های اکتسابی : به آنها earned media می‌گویند: تبلیغات، اخبار و بازخوردهایی که برای آن هزینه‌ای نکرده‌اید و مخاطب به دلیل علاقه‌ای که نسبت به کسب و کار شما پیدا کرده و یا دلایل و دیگر خدمات یا کالای شما را معرفی می‌کند،


۳. رسانه‌های شخصی :به آنها owned media می‌گویند: سایت، اپلیکیشن، شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌هایی هستند که شما مالک آن هستید.


شاید واژه استراتژی برای شما دلهره آور باشد اما باید گفت یک استراتژی خوب لزوما دشوار نیست. به عبارت ساده‌تر یک استراتژی صرفا راهبردی برای رسیدن به یک هدف  یا اهداف تعریف شده در طول زمانی مشخص است. به عنوان مثال شاید هدف شما افزایش ۲۵٪ فروش سایت در سال جاری نسبت به سال گذشته باشد.


بسته به مقیاس کسب و کار شما استراتژی بازاریابی دیجیتال ممکن است شامل یک مالتی استراتژی (استراتژی چندگانه) و یا زیر مجموعه هایی هم باشد (هر کدام با اهداف متفاوت). اما نگاهی به مفهوم ساده‌ی تعریف استراتژی می‌تواند در راستای رسیدن به اهدافتان کمک کننده باشد.


با وجود این برداشت ساده از استراتژی حالا میتوانیم در راستای یک استراتژی مناسب قدم برداریم. در ابتدا بیایید ببینیم یک کمپین بازاریابی دیجیتال چگونه به نطر می‌رسد سپس به سراغ ۷ راهبردی خواهیم رفت که به شما در ایجاد یک استراتژی مؤثر بازایابی دیجیتال برای رسیدن به موفقیت در کسب و کارتان کمک کند.


چگونه باید استراتژی دیجیتال جامعی تدوین کنیم؟

1. شخصیت‌ خریدار شرکت‌ خود را ایجاد کنید
در تجارت آفلاین و آنلاین باید مشتریان خود را بشناسید. استراتژی بازاریابی دیجیتال زمانی بهترین عملکرد خود را دارد که بر اساس شخصیت‌ خریدار بنا شده باشد، به این ترتیب اولین گام در تدوین استراتژی دیجیتال، تعریف شخصیت‌ خریدار است.


شخصیت‌ خریدار هویتی فرضی است که بر اساس مشتریان ایده‌آل یک مجموعه تعریف می‌شود، فرآیند تعریف شخصیت‌ دیجیتال از طریق تحقیق و پرس‌و‌جو از مشتریان فعلی شرکت انجام خواهد شد. اطلاعاتی که برای تعریف شخصیت‌ خریدار جمع‌آوری می‌کنید باید از افراد واقعی بدست آمده باشد، اگر در تعریف شخیصت‌های خریدار از حدس و گمان استفاده کنید احتمال زیادی وجود دارد که استراتژی بازاریابی شما به بیراهه برود.

اطلاعات کمیتی (یا جمعیت شناختی)

- محل سکونت: شما می توانید از ابزارهای تجزیه و تحلیل وب مانند Google Analytics استفاده کنید تا بتوانید به راحتی مکان ترافیک وب سایت خود را مشخص کنید.

- سن و سال: بسته به کسب و کار شما، این عامل ممکن است مربوط باشد و یا نباشد. بهتر است این اطلاعات را با شناسایی روند موجود در چشم اندازتان و پایگاه داده مشتری، جمع آوری کنید.

-  درآمد: بهتر است اطلاعات حساس مانند درآمد شخصی را در مصاحبه‌های تحقیقاتی شخصی جمع آوری کنید. چرا که افراد ممکن است مایل به به اشتراک گذاری آن از طریق فرم‌های آنلاین نباشند.

- عنوان شغل: این عاملی است که شما می‌توانید یک ایده‌ی خام از پایگاه مشتری موجود خود دریافت کنید. و بیشتر مربوط به شرکت‌های B2B است.

اطلاعات کیفی(روانشناسی) :

اهداف : بسته به نیاز به محصول یا سرویس شما برای خدمت ایجاد شده است، شما ممکن است در حال حاضر ایده خوبی از اهداف مورد نظر شخصیتان برای رسیدن به شما داشته باشید. با این حال، با صحبت کردن با مشتریان، و همچنین فروش داخلی و نمایندگان خدمات مشتری، بهتر است که فرض های شما را برطرف کنید.
چالش ها و مشکلات : باز هم با مشتریان، فروشندگان و نمایندگان خدمات مشتری تماس بگیرید تا ایده هایی را درباره مشکلات رایج که مخاطبان شما با آن روبرو هستند، صحبت کنید.
علاقمندی ها و سرگرمی ها : با مشتریان و افرادی که با مخاطبان مورد نظر شما سازگارند صحبت کنید. برای مثال، اگر شما یک نام تجاری مد هستید، مفید است بدانید که آیا بخش های بزرگی از مخاطبان شما نیز علاقه مند به تناسب اندام و رفاه هستند، چرا که می توانند به ایجاد آینده و مشارکت در آینده کمک کنند.
اولویت ها : با مشتریان و افرادی که با مخاطب مورد نظر خود هماهنگی می کنند با افرادی که در ارتباط با کسب و کار شما اهمیت دارند، صحبت کنید. به عنوان مثال، اگر شما یک شرکت نرم افزاری B2B هستید، دانستن اینکه مخاطبان شما ارزش پشتیبانی مشتری را نسبت به قیمت رقابتی دارند، اطلاعات بسیار ارزشمند است.
عملکرد ابزار و کانال‌های فعلی فروش را بررسی کنید
بهتر است در ابتدا نگاهی کلی به ابزارها و کانال‌هایی که برای بازاریابی دیجیتال در اختیار دارید داشته باشید، این کار باعث می‌شود در آینده در حین تدوین استراتژی‌هایتان دچار سردرگمی نشوید. رسانه‌هایی که در اختیار دارید به شما کمک می‌کنند تا ابزار و کانال‌های بازاریابی دیجیتال را دسته‌بندی کنید.
رسانه هایی که برای شما است:
منظور ازآن حساب هایی مانند حساب اینستاگرام ،سایت وحساب تلگرام و... است.
در کل حساب هایی که شرکت یا موسسه شما آن را کنترل ،مدیریت و نظارت میکند.
رسانه هایی را که به دست آورده اید.
منظور ازآن باز نشر اطلاعات شما در سایت وپست هایی که کاربران مهمانتان قرار میدهند.به‌عبارت دیگر این رسانه‌ها ماحصل شناخت برند شما توسط مشتری هستند.
رسانه‌هایی که خریداری کرده‌اید
همان‌گونه که از نام آن پیداست در این قسمت با ابزار و کانال‌‌هایی طرف هستیم که برای بدست آوردن آنها هزینه‌ای پرداخت کرده‌اید تا به کمک این ابزارها مشتریان خود را جذب کنید. در این زمینه می‌توان به Google Adwords، پست‌هایی که بابت انتشار آن در شبکه‌های اجتماعی پول پرداخت کرده‌اید، تبلیغات مستقیم در وب‌سایت‌ها و رپورتاژ‌های خبری اشاره کرد.

تمامی رسانه‌هایی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم را در یک فایل اکسل جمع‌آوری کنید تا تصویر درستی از رسانه‌هایی که مالک آن‌ها هستید، رسانه‌هایی که آن‌ها را بدست آورده‌اید و رسانه‌هایی که آن‌ها را خریداری کرده‌اید در ذهن شما شکل ببندد.

این‌گونه می‌شود که به کمک سه گروه مختلف از رسانه‌هایی که در اختیار دارید می‌توانید به هدف‌های اصلی مجموعه دست پیدا کنید. به این نکته نیز باید اشاره کنیم که اجباری برای استفاده از این سه‌ گروه رسانه ندارید و بسته به صلاحدید مجموعه می‌توانید اقدام کنید. با این حساب اگر رسانه‌هایی که مالک آنها هستید و یا بدست آورده‌اید، عملکرد خوبی دارند، نیازی به سرمایه‌گذاری برای خرید رسانه‌ نیست. در نتیجه باید بهترین راه‌حلی که شما را به هدف اصلی مجموعه نزدیک می‌کند بررسی کرده و سپس کانال‌هایی که بهترین دستاورد را دارند، در استراتژی دیجیتال خود به خدمت بگیرید.

کمپین‌های رسانه‌ای شخصی را بازرسی و برنامه ریزی کنید.
در قلب بازاریابی دیجیتال رسانه‌های شخصی (متعلق به شما) هستند که تقریبا همیشه شکل محتوایی را به خود می‌گیرند. هر پیغام تبلیغاتی شما به طور کلی می‌تواند به عنوان محتوا طبقه بندی شود، فرقی نمی‌کند که آیا این صفحه «درباره ما»، توضیحات محصول، پست‌های وبلاگ، کتاب‌های الکترونیکی، اطلاعات اینفوگرافیک یا پست‌های رسانه‌های اجتماعی است. محتوا به شما کمک می‌کند تا بازدید کنندگان وب سایت خود را به سرنخ‌ها و مشتریان منتقل کنید و به بهبود پروفایل برند خود در اینترنت کمک کنید. و هنگامی که وب سایت بهینه سازی شد، همچنین می‌توانید هر کاری را که برای جستجوی ترافیک ارگانیک نیاز است انجام دهید. هدف شما هر چیزی که باشد، باید از محتوای متعلق به خود در استراتژی دیجیتال مارکتینگ خود استفاده کنید.
محتوای موجود خود را بازرسی کنید
لیستی از محتوای موجود خود را ایجاد کنید و هر مورد را با توجه به آنچه قبلاً بهترین کار را در ارتباط با اهداف فعلی انجام داده‌اند رتبه بندی کنید. برای مثال، اگر هدف شما تولید سرنخ باشد، مثلاً آنهایی را رتبه بندی کنید که بیشترین سرنخ را در سال گذشته ایجاد کرده‌اند.
میتواند شامل کتاب الکترونیکی وحتی یک وبلاگ باشد
یک طرح ایجاد محتوا ایجاد کنید
بر اساس یافته‌هایتان و شکافهایی که شناسایی کرده اید، یک طرح ایجاد محتوا را تهیه کنید که حاوی مطالب مورد نیاز برای کمک به شما در دستیابی به اهداف شما است.
مثلا می تواند شامل:
 عنوان
 فرمت
هدف
 کانال‌های تبلیغاتی
چرا شما آن را ایجاد می‌کنید (به عنوان مثال، “ Marketing Mollyبرای پیدا کردن وقت برای طراحی محتوای وبلاگ خود برنامه ریزی می‌کند، بنابراین ما یک قالب تقویم ویراستاری ایجاد می‌کنیم”)
و سطح اولویت (برای کمک به شما در تصمیم گیری در مورد آنچه که به شما بیشترین بازدهی را می‌دهد)

سخن آخر 

ودرر سخن آخر میتوان گفت راه موفقیت شما در استراتژی دیجیتال مارکتینگ
سند راهبردی شما برای کسب و کار شما بسیار شخصی خواهد بود، به همین دلیل است که ایجاد یک قالب استراتژی مارکتینگ مناسب برای همه‌ی ما تقریباً غیرممکن است.

به یاد داشته باشید هدف سند استراتژی شما این است که نقشه‌های اقداماتی را که می‌خواهید برای رسیدن به هدف خود در طول یک دوره‌ی زمانی را نشان دهد. تا زمانی که این ارتباط را برقرار کنید، بنویسید و سپس به اصول اولیه ایجاد یک استراتژی دیجیتالی خواهید رسید.

*از همراهی شما ممنونیم وبرای سپاس گزاری شما پیشنهاد ما مطالعه ی مقاله ها درقسمت مقالات است*

برچسب ها :
درباره نویسنده
نظر دهید
نظر دهید