نکات جالب بازاریابی

نکات جالب بازاریابی
1398/10/25 0 پیام مقالات, pages طراحی سایت پوشش

تعریفی جالب برای بازاریابی

بسیاری از مردم در مورد اصطلاح بازاریابی اشتباه کرده، آن را معادل فروش و یا تبلیغات تجاری که باعث افزایش فروش می شود، می دانند.شاید برای بعضی عجیب باشد اگر به این واقعیت وقوف یابند که فروش بخش کوچکی از عملیات بازاریابی است. چنانچه کل بازاریابی را به کوه یخی تشبیه کنیم ، فروش بخش کوچک بالایی آن است و حدود 90 درصد مابقی در زیر آب مخفی است.فروش فقط جزیی از عملیات بازاریابی است و مهمترین آن نیست.

در این مورد "پیتر دراکر"یکی از متفکرین بنام مدیریت که در بسیاری از زمینه های مدیریت سخن اساسی را بیان کرده بر این باور است که:"هدف بازاریابی ، فروش فراوان است . هدف این است که مشتری را شناخته و نیازهای او را درک نموده ، به طریقی که کالایا خدمت ، با نیازهای او منطبق گردد و کالای خود را به فروش برساند."

در تعریف بازاریابی چهار مورد را باید در نظر داشت:

- شناسایی، انتخاب و توسعه‌ی محصول؛
- تعیین قیمت محصول؛
- تبلیغ آن محصول برای بالابردن آگاهی مخاطبان نسبت به آن؛
- انتخاب مجرای توزیع که محصول از طریق آن دردسترس مشتری قرار بگیرد.

 

اگر برداشت شما از بازاریابی مطابق یکی از گزاره‌های زیر است، پس یک جای کار می‌لنگد :


بازاریابی، تبلیغات سرگرم‌کننده و اغواگر یا برعکس، تبلیغات تکراری بی‌وقفه و ملال‌آور نیست  (مثل تیزر تبلیغاتی مدرسان شریف: کتاب چی بخونم؟ …. کلاس کجا برم؟…).

• بازاریابی، فروشندگان سمج که از شما می‌خواهند کالایشان را همین‌ الان بخرید، نیست (مثل همین حالا، با ارسال پیامک، کالا را درب منزلتان تحویل بگیرید).

بازاریابی، اسپم‌های فراوان در ایمیلتان یا پیامک‌ها و پیشنهادات ناخواسته‌ مکرر بر روی گوشی موبایلتان نیست (مثل کاشت مو یا برداشت مو تنها در یک دوره، تضمینی).

بازاریابی، استفاده از سلبریتی‌های معروف برای معرفی یک برند نیست(مثل ورزشکارانی که از محصولات شرکتی خاص استفاده می‌کنند).

 

 بازاریابی، ادعاهای غلو شده در‌باره کیفیت یک محصول که همواره بی‌اعتمادی  نسبت به  تولیدکننده و دیگر بازاریابان را درپی دارد، نیست(مثل: بالاترین میزان فروش در کشورهای اروپایی هم‌رده با محصولات جهانی).


بازاریابی، دپارتمان بازاریابی در یک سازمان که مالک کل ایده‌های بازاریابی آن سازمان است؛ نیست. اینکه ماموریت دپارتمان بازاریابی چیست، به استراتژی‌های کلان سازمان بازمی‌گردد، اما در هر صورت، بازاریابی به دپارتمان بازاریابی محدود نمی‌شود.

بازاریابی،  نوع برخورد ویزیتور یا نماینده‌ علمی و مسئول  جذب مشتریان بالقوه،  نیست. (مثل می‌توانم چند لحظه وقتتان را بگیرم؟ می‌توانم دلیل عدم درخواستتان را بدانم؟ محصول ما…). اگر قدری جلوتر برویم، مفهوم بازاریابی و فروش، اگرچه همواره بایکدیگر آمده‌اند و بین آن‌ها رابطه‌ای تنگاتنگ وجود دارد، اما  دو مفهوم  متفاوت‌اند.

 

طراحی سایت در اصفهان

 

 

در ادامه به چند تن از این افراد تاثیرگذار اشاره می‌کنیم:

- فیلیپ کاتلر

کاتلر کتب بسیار مطرحی در زمینه مدیریت بازاریابی به نگارش درآورده  که هر سال تجدید چاپ و به روزآوری می‌شوند. 

 

- کوین لین کلر

شهرت اصلی پروفسور کلر به خاطر موضوعات برندسازی است. کتاب ایشان با نام مدیریت استراتژیک برند در بسیاری از دانشگاه‌های مطرح دنیا تدریس می‌شود و به آن لقب «انجیل برند» را داده‌اند.

 

- مایکل سولومون

کتاب رفتار مصرف‌ کننده ایشان یکی از کتب برتر در زمینه رفتار مصرف‌کننده است که هرساله به‌روزرسانی و تجدید چاپ می‌شود.

 

- دیوید آکر

یکی از کتب پرمخاطب دیوید آکر، «مرتبط بودن برند» است که به عنوان یکی از ده کتاب برتر در سال ۲۰۱۱، در حوزه بازاریابی انتخاب شده است. کتابی که هر بازاریابی باید آن را بخواند.

دانشگاه‌های مطرح در بازاریابی:

- مدرسه کسب و کار هاروار

در آخرین رده‌بندی سازمان آموزش عالی آمریکا در سال ۲۰۱۷، دانشکده‌ کسب‌وکار هاروارد به‌عنوان برترین دانشکده مدیریت، اقتصاد و تجارت انتخاب‌شده است.

- مدرسه کسب‌وکار اسلون (دانشگاه MIT)

دانشکده اسلون به همراه دانشکده‌های بوث، هاروارد، کلاگ، کلمبیا و استنفورد و وارتون، گروه M7 یعنی مرکز عالی نخبگان مدیریت را تشکیل می‌دهد.

- مدرسه کسب و کار لندن

مدرسه کسب‌وکار لندن یکی از کالج‌های دانشگاه لندن است که همواره به عنوان یکی از مراکز برتر آموزش مدیریت در دنیا شناخته شده‌است. 

 

 

مجموعه ی طراحی سایت پوشش

برچسب ها :
درباره نویسنده
نظر دهید
نظر دهید