نقش رنگ در طراحی سایت

نقش رنگ در طراحی سایت
1398/11/20 12 پیام مقالات, pages طراحی سایت پوشش

روانشناسی رنگ در طراحی سایت

رنگ یکی از ارکان  قدرتمند است  که نه تنها بر احساس افراد بلکه بر روی آنچه انجام می دهند نیز تأثیر فراوان دارد. روانشناسی رنگ این توانایی رادارد تا به تقویت برند شما ، تشویق فروش و حتی  به هدایت بازدید کنندگان وکاربران به سمت صفحات یا اقدامات خاص در وب سایت شما کمک کند.


مطالعه Google 2012 با عنوان “نقش پیچیدگی بصری و نمونه سازی اولیه در مورد برداشت اول از وب سایت ها: تلاش برای درک احکام زیبایی شناسی” تأیید می کند که برای تشکیل نظر اولیه کاربر از سایت کمتر از ۵۰ میلی ثانیه طول می کشد. به عبارت دیگر: به طور میانگین کاربر پس از گذشت تنها ۰.۰۵ ثانیه تصمیم می گیرد که در وب سایت شما بماند یا آن را ترک کند.

نقش رنگ در بازاریابی برند

رنگ ، نقش مهمی در بازاریابی برند دارد. مشتریان وکاربران تمایل دارند با مارک های مختلف ارتباط برقرار کنند و بر اساس رنگ هایی که توسط یک مارک به تصویر کشیده شده است ، اقدامات خاصی انجام دهند.


زیبایی شناسی رنگ در اصل  رعایت یک سری نکات در رابطه با اصول روانشناسی رنگ در طراحی وبسایت است که باعث ایجاد احساسات مثبت وخوب در مشتریان بالقوه و تقویت پیام برند خواهد شد.

از طرف دیگر ، یک وب سایت با رنگ هایی  اشتباه از نظر بصری از بین می رود و با بازدید کنندگان هیچ گونه ارتباط برقرار نمی کند. و نمی تواند اعتماد مشتری را به تصویر برند تقویت کند و مشتری امکان دارد  درنهایت  به سایت دیگری مراجعه کند. در اینجا به اهمیت رعایت اصول روانشناسی رنگ در طراحی وبسایت بیشتر پی می بریم.

 

 

روانشناسی رنگ چیست؟

روانشناسی رنگ ، علمی می باشد که تعیین می کند چگونه رنگ بر رفتار انسان ها تأثیر می گذارد. روانشناسی رنگ در واقع شاخه ای از روانشناسی رفتاری می باشد و کافی است بگوییم که این یک زمینه بسیار پیچیده می باشد . برخی از افراد به دلیل دشواری در آزمایش تئوری ها ، حتی کل حوزه روانشناسی رنگ را نیز رد می کنند.


واقعیت های کلیدی که برای نظریه رنگ وجود دارد که غیرقابل انکارمی باشد. Satyendra Singh در یک مطالعه کلاسیک در رابطه با رنگ ، مشخص کرد که  ۹۰ ثانیه صرف تعامل با  مشتری درباره یک محصول یا خدمات  می شود و ، ۶۲-۹۰٪ از این تعامل فقط با رنگ تعیین می شود.

روانشناسی رنگ یک زمینه مورد مطالعه برای رهبران ، مدیران اداری ، معماران ، باغبانان ، سرآشپزها ، طراحان محصول ، طراحان بسته بندی ، صاحبان فروشگاه ها است. و موفقیت در هر زمینه ای به نحوه استفاده از رنگ بستگی دارد.

چگونه باید از رنگ ها استفاده کرد؟

از آنجا که رنگ فراگیرمی باشد  ، باید این موضوع را درک کنید که از نکات رنگی استفاده کنید.  به طور خاص ، ما در مورد رنگ بندی یک وب سایت صحبت می کنیم ، که شامل رنگ های گرافیک ، نوع تیتر ، مرزها ، پس زمینه ها ، دکمه ها و پنجره ها است.


تعیین یک طرح رنگی


بعید به نظر می رسد که شما سایتی را طراحی و ایجاد کنید که فقط یک رنگ را شامل شود(مگر مواردی خاص که  تک رنگ باشد) بنابراین شما به عنوان یک طراح سایت باید رنگ کلی سایت و هر رنگ فردی و همچنین چگونگی عملکرد آنها را در نظر بگیرید. همچنین تأثیر آن بر کاربر و اینکه چگونه رنگ های ثانویه با رنگ اصلی متناسب باشد.

با توجه به نکات گفته شده، شما باید هنگام مخلوط کردن رنگ ها توجه زیادی به خرج دهید  وشرکت پوشش  برای کمک به شما در این امر ، سه روش اصلی ترکیب رنگ را قرار داده است.

۱.  ترکیب رنگ سه گانه
این ابتدایی ترین و متعادل ترین وساده ترین روش برای استفاده از رنگ ها  است که از لرزش و مکمل رنگ استفاده می کند. با استفاده از چرخه رنگی ۱۲ مرحله ای ( چرخه رنگ ایتن) ، می توانید هر سه رنگ را که در فاصله ۱۲۰ درجه از یکدیگر قرار گرفته اند ، برای پس زمینه ، محتوا و پیمایش انتخاب کنید.

 

۲. ترکیب (تقسیم کاملی)
روش دوم که برای شما می خواهیم بازگو کنیم  کمی سخت تر است و ممکن است مجبور شوید برای درست کردن آن آزمایش و آزمون وخطا کنید ، اما اگر به درستی انجام شود می تواند بسیار در جذب کاربر تاثیر گذار باشد. این مفهوم از چهار رنگ استفاده می کند . دو جفت متضاد (نزدیک روی چرخه رنگ) و دو جفت مکمل (در سراسر چرخه رنگ).

 

۳. ترکیب رنگ آنالوگ
این روش فقط روی رنگ های مکمل تمرکز دارد و شما باید هنگام تصمیم گیری در مورد آنچه می خواهید این طرح به کاربر بگوید ، مواظب باشید. از آنجا که رنگ و لعاب رنگ های انتخابی را برجسته تر می کند ، می تواند بیش از حد اغراق آمیز شود.

 

استفاده از رنگ مناسب به روش درست

رنگ یک مسئله ی پیچیده است و شما باید از آن به روش صحیح ، در زمان مناسب ، با مخاطبان مناسب و برای هدف درست استفاده کنید.

برای نمایش شور و نشاط ، شما می خواهید بسیاری از رنگ های روشن و پر جنب و جوش ، احتمالاً برخی از قرمزها ، سبزیجات و شاید یک چاشنی زرد برای اندازه گیری مناسب داشته باشید. اگر از طرف دیگر ، محصولی را به زنان می فروشید ، نمی خواهید ازقهوه ای یا نارنجی استفاده کنید. شاید به همین دلیل است که L’Oreal در صفحه اصلی تجارت الکترونیکی خود از سیاه و سفید ، با پوشش بنفش استفاده می کند.


نکاتی درباره رنگ که باعث بهبود بازدیدِسایت شما می شود:
۱. زنان به طور معمول خاکستری ، نارنجی و قهوه ای را دوست ندارند. آنها بیشتر به رنگ آبی ، بنفش و سبز را تمایل دارند.
تفاوت های جامعه شناختی بین ترجیحات رنگ ، خود یک شاخه کامل از مطالعه است.در یک نظرسنجی در مورد رنگ و جنسیت ، ۳۵٪ از خانم ها اظهار داشتند که رنگ آبی رنگ مورد علاقه آنها می باشد ، پس از آن بنفش (۲۳٪) و سبز (۱۴٪). ۳۳٪ از خانمها اعتراف كردند كه رنگ نارنجي كمترين رنگ مورد علاقه آنها است ، پس از آن قهوه اي (۳۳٪) و خاکستري (۱۷٪).

مطالعات دیگرکه انجام شده است  این یافته ها را تأیید کرده اند و نشانگر عدم تمایل زن به تناژ های خاکی و اولویت برای رنگ های اولیه هستند. نگاه کنید که چگونه این بازی انجام می شود.  تقریباً به هر سایت تجارت الکترونیکی که مخاطب آن زن است مراجعه کنید تا این تنظیمات رنگی زنانه را تأیید کنید.

۲. مردان معمولا رنگ بنفش ، نارنجی و قهوه ای را دوست ندارندو تمایل به رنگ آبی ، سبز و سیاه دارند.

اگر برای مردان بازاریابی می کنید ، رنگهایی  که باید از آن دوری کنید: بنفش ، نارنجی و قهوه ای می باشند . در عوض از رنگ های آبی ، سبز و سیاه استفاده کنید. با این حال ، برای برخی این تعجب آور است که قهوه ای انتخاب مورد علاقه مردها نیست.


۳. برای رشد اعتماد کاربر از رنگ آبی استفاده کنید.

آبی یکی از رنگ های پرطرفدار می باشد که از این رنگ به وفور استفاده میشود . افراد زیادی  به رنگ آبی علاقه دارند .رنگ آبی رنگ اعتماد ، آرامش ، نظم و وفاداری می باشد .رنگ آبی به ذهن آرامش می بخشد. اغلب به عنوان صلح آمیز ، آرام ، ایمن و منظم توصیف می شود.

در جامعه تحقیق درباره تأثیرات روانشناختی رنگ آبی توافق گسترده ای وجود دارد. پیام لطیف آن از اعتماد به نفس و آرامش صدق می کند. می توانید از این طریق به نفع خود در وب سایت و صفحات ورود استفاده کنید.


۴. رنگ زرد برای هشدارهاست.

رنگ زرد رنگ هشدار است.به همین دلیل است که رنگ زرد برای علائم هشدار دهنده ، سیگنال های راهنمایی و رانندگی استفاده می شود.

ولی مطلبی عجیب است که برخی روانشناسان رنگ زرد را رنگ شادی اعلام می کنند. Business Insider گزارش می دهد که “مارک ها از رنگ زرد برای نشان دادن سرگرمی و دوستانه بودن بهره می برند.” این احتمال وجود دارد که رنگ های زرد رنگ شیطنت را نیز می باشد. با این وجود ، از آنجا که رنگ زرد باعث تحریک مرکز هیجان مغز می شود ، احساس بازیگوشی ممکن است صرفاً حالت افزایش احساسات و پاسخ باشد ، نه دقیقاً شادی.

از انرژی زرد روشن برای انرژی دادن به افراد یا ایجاد احساس خوشبختی استفاده می شود. برای ایجاد احساس آرامش بیشتر روی زردهای نرم و سبک تمرکز کنید. رنگ زرد برای جلب توجه به متن و دکمه ها بسیار مناسب است.

۵. رنگ سبز برای سایت محصولات محیطی و فضای بازرنگی  ایده آل است.

شاید بصری ترین ارتباط رنگی سبز باشد ، رنگ فضای بیرون ، دوستدار محیط زیست ، طبیعت و محیط زیست است. سبز درواقع  یک نماد کروماتیک برای خود طبیعت می باشد.

جدا از نشانگر ظاهری نسبتاً آشکار در فضای باز ، رنگ سبز می تواند باعث بهبود خلاقیت شود. یک مطالعه با اسم “اثر سبز” ، نشان داد که شرکت کنندگان در هنگام ارائه از رنگ سبز ، بر خلاف هر رنگ دیگری ، دارای خلاقیت بیشتری بوده اند.

۶.نارنجی رنگی سرگرم کننده ای است که می تواند احساس عجله یا ضربه را در انسان ایجاد کند.
نکته مثبتی که رنگ نارنجی دارد  این است که می توان از آن به عنوان یک رنگ “سرگرم کننده” استفاده کرد. به گفته برخی از روانشناسان رنگ نارنجی به تحریک فعالیت بدنی ، رقابت و اعتماد به نفس کمک شایانی کرده. به همین علت ممکن است نارنجی توسط تیم های ورزشی و محصولات کودکان زیاد استفاده شود.

۷. رنگ سیاه احساس لوکس و ارزش را می افزاید.

به گفته علم روانشناسی رنگ  ، هر چه رنگ تیره ترباشد لوکس ترو باارزش تر است. سیاه همچنین می تواند با ظرافت ، پختگی و قدرت همراه باشد ، این دقیقاً همان چیزی می باشد که طراحان لوکس و سایت های تجارت الکترونیکی پرمصرف از شما می خواهند احساس کنید.

۸. برای قسمت تماس با ما از رنگ های اصلی روشن استفاده کنید.

در محیط های تست دقیق ، بالاترین رنگ های تبدیل کننده تماس برای اقدام به خرید ، رنگهای اصلی و ثانویه روشن ، قرمز ، سبز ، نارنجی و زرد می باشند.

رنگ هایی که تیره هستند مانند سیاه ، خاکستری تیره ، قهوه ای یا بنفش نرخ تبدیل بسیار کمی دارند. آنهایی که روشن تر هستند نرخ تبدیل بالاتری دارند.

۹. از رنگ سفید هرگز  غافل نشوید.

در بیشتر مطالب روانشناسی رنگ ، یک ویژگی فراموش شده وجود دارد. شاید دلیل آن این موضوع باشد که نظریه پردازان رنگ نمی توانند در مورد اینکه رنگ سفید است یا خیر ، توافق کنند.

استفاده گسترده از فضای سفید یک ویژگی طراحی قدرتمند است. به عنوان مثال ، محبوب ترین وب سایت جهان را انتخاب کنید. در اصل همه  آن سفید است:

رنگ سفید اغلب در طراحی  فراموش می شود چرا که استفاده اصلی آن به عنوان رنگ پس زمینه است. امروزه بیشتر وب سایتهایی که طراحی خوبی دارند از فضای سفید بیشتر استفاده می کنند زیرا بتوانند  احساس آزادی  و تنفس را در کاربر ایجاد کنند.

۱۰.چه موقع ازرنگ قرمز استفاده کنم؟

برای جلب توجه افراد به چیزی یا شیئی یا حتی ایجاد هیجان از رنگ قرمز به عنوان یک رنگ تاکید استفاده کنید. رنگ قرمز را میتوانید برای موردی چون مواد غذایی ، مد ، سرگرمی ، ورزش ، بازاریابی ، تبلیغات ، خدمات اضطراری و مراقبت های بهداشتی استفاده کنید.

ولی پیشنهاد کارشناسان پوشش برای شما طراحان محترم این است که بیش از حد از رنگ قرمز  استفاده نکنید زیرا هیجان بیش از حد می تواند چیز بدی و منفی باشد. قرمز به طور کلی برای کالاهای لوکس ، محتوای مرتبط با طبیعت یا وب سایت ها یا خدمات حرفه ای رنگ مناسبی نیست.

۱۱.چه زمانی از رنگ صورتی استفاده کنم؟

اگرچه صورتی طیف رنگ قرمز است ، اما فراتر از رنگ های قرمز ارتباط های خاصی دارد. رنگ صورتی نمایانگر پختگی ، اخلاص و عشق می باشد. فاقد کنایه های خشن و عصبانی از رنگ قرمز است و می تواند کاملاً تسکین دهنده و ملایم باشد. 

صورتی برای محصولات زنانه یا سایت هایی که دارای محتوا مخصوص زنان و دختران جوان است بسیار رنگ مناسبی است.صورتی های روشن می توانند حالت خنده دار داشته باشند و برخی سایت ها را می توانند خیلی احساساتی و یا خیلی شیرین کنند.

نتیجه

اینترنت مکانی رنگی می باشد و چیزهای زیادی وجود دارد که با استفاده از رنگ به روشی صحیح ، در زمان مناسب ، با مخاطب مناسب و با هدف مناسب می توان به نتیجه برسد.با رعایت کردن نکاتی که در موارد بالا درباره ی اصول روانشناسی رنگ در طراحی سایت  ذکر شد،می توان به طراحی سایتی رسید که توجه کاربران زیادی را به خود جذب می کند و سایت محبوب کاربران است.تمام این مطالب که در بالا ذکر شد تاثیر مستقیم و به سزایی بر روی رابط کاربری و تجربه کاربری دارد نظر شما درباره ی رنگ ها چیست؟و چه احساسی نسبت به آن دارید؟

*پایان مطلب*


راه های تماس باما:

آدرس دفتر:دفتر:اصفهان - خیابان جی - خیابان لاهور -ابتدای مفتح شرقی - پلاک 64 - دفتر گروه تبلیغاتی پوشش

تلفن: 03136293238   -  تماس بامدیریت: 09130009557   - ایمیل : info@poshesh.com


لینک های مرتبط:

ویژگی های سایت خوب   -     بهینه سازی سایت در اصفهان
وردپرس تحولی در طراحی سایت   -    نکات پیش از طراحی سایت

کلمات کلیدی:

طراحی سایت، طراحی سایت در اصفهان،

شرکت طراحی سایت دراصفهان ، شرکت طراحی سایت خوب ، شرکت طراحی سایت ، بهینه سازی سایت در اصفهان، بهینه سازی سایت 

برچسب ها :
درباره نویسنده
نظر دهید
نظر دهید